Yerleşik Göçebeler

Bu yazım çalışmak için seyahat eden, seyahat etmek için çalışmak zorunda olanlar için.

Ben 2. kategoriye giriyorum, havaalanında okuldan kalan zamanlarda part time yolcu asistanlığı yapıp seyahat paramı çıkarıyorum.

Çoğu zaman ağzımın suyu aka aka biniş kartı bastığım iş için seyahat eden yolculardan biriyle aramda şu şekildeydi;

+ Ne kadar şanslısınız, sürekli farklı bir yere seyahat edip yeni dünyalar keşfediyorsunuz.

– Şans mı? Sen mesain bitince eve gidip ailenle oturup bi tas yemek yiyebiliyorsan bundan daha kıymetli bir dünya yok.

Haklıydı, ama yine de…

Göçebe kelimesini sadece gezip, hayatı bundan ibaretmiş gibi sanılan insanların olduğunu sanmak biraz yanlış olur. Bir alt kategorisi olan biz “Yerleşik Göçebeler” için bu yazım.

Kimilerimiz mecburiyetten, kimilerimiz iyi bir kariyerim olsun  ve kimilerimiz aman işsiz demesinler diye çalışıyoruz. Faturalar, kira, yol parası, yeme içme bizi para kazanmaya , nereye gidersen gidip kürkçü dükkanına geri dönmeye zorunda bırakıyor.

Ama yine de evde, otobüste, ofiste, metroda şehrin bir ucundan diğer ucuna sabahın köründe kalkıp işe yetişmeye çalışırken internette görülen can sıkıcı “tatil mi yapmak istiyorsunuz?” “en iyi otel hangisi mi?” “yurtdışı turları kampanyada” “günübirlik geziler” gibi reklamları gördüğünde müdürden söyle izin alsam, maaşım su gün yatsa, isten sonra yola çıksam döndüğüm gün su saatte mesaiye başlasam gibi kafada oluşan deli sorular ve ne yaparsan yap planladığın gibi asla olmayacak cevaplarını en sevdiğin şarkı eşliğinde yolda olduğunu hayal ederken düşünüyorsun…

Yukarda dediğim gibi haklıydı ama yine de bilmediği bişey vardı, sonunda döneceğin yer yuvan olsa bile dışarda seni bekleyen koca bir dünya, sokakta hayat ve tecrübe var.

Site site dolaşıp tatil aramak yerine sırtına bir çanta alıp yola çıkacak kadar cesur olmalı  bazen, ailenle bi tas çorbayı eksik içip kendine yeni birşeyler katmalı, hatta işin stresinden  kafayı yemek üzereyken küçük bir sahil kasabasına yerleşip  bir kafe açma planına henüz uzun zaman varsa sende yerleşik bir göçebe olup yola çıkmayı denebilirsin, en azından izin gününde 😉

NOT: Bu yazımdan bahsettiğim sırada beni bu şekilde resmeden Zehra Yılmaz’a teşekkürü borç bilirim. 🙂

More from Ayşenur Toprakseven

Yerleşik Göçebeler

Bu yazım çalışmak için seyahat eden, seyahat etmek için çalışmak zorunda olanlar...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir