POLONYA’NIN ŞİRİN ŞEHRİ OLSZTYN

Erasmusa gitmek bir çok öğrencinin hayali, Avrupa’ya seyahatin en kârlı yollarından biri. Ben de ikinci sınıfta bu konuda kendime çok güvenerek Erasmus için başvurumu yaptım, kesin giderim gözüyle bakıyorum. Sınava bir kaç gün kala bir afiş gördüm “kaçan Erasmus büyük olur” yazıyordu. Tabi ilk gördüğümde bir anlam veremedim arkadaşlarla bu ne ya deyip güldük falan ama acı gerçeği akşam eve dönünce fark ettim! Meğer Erasmus sınavını bir gün arayla kaçırmışım. O gün sabaha kadar uyuyamadığımı hatırlıyorum. Neyse bir sonraki sene tekrar başvurdum, bu kez oldu! Sınavı kazandım ama iş ciddiye binince korkmaya başladım. Hiç bilmediğim bir ülkeye gitmek çok ürkütücü gelmeye başladı. Hatta uçuşum yaklaşınca Olsztyn’deki mentörüme mesaj atıp Varşova’ya beni almaya gelmesini rica ettiğimi hatırlıyorum (: tabi kız güldü, merak etme bulursun dedi. Neyse zorlu bir yolculuktan sonra akşam geç saatte Olsztyn’e vardım. İlk yurt dışı deneyimim değildi belki ama ilk Avrupa deneyimimdi. Şehir köy gibiydi, ama hayatımın en güzel arkadaşlıklarını orada edindim ve benim için hep özel kaldı. Doğru zamanda gidip doğru insanlarla karşılaştım.

Bir yıl sonra da staj için düştüm yollara. Bu kez Varşova’ya! Varşova’daki insanlara Olsztyn’den bahsettiğimde bana güldüler, “Orası köy değil mi?” dediler. Belki de şehirliler doğanın güzelliğini unutmuşlardı. Ama bu küçük şehrin bendeki yeri hep ayrıydı. Orada yaşanılan anıların hiçbiri unutulmaz, Olsztyn’e dair tüm hatıralar küçük kutularda saklanırdı. Kafaya koymuştum bi kere, oraya tekrar gidecektim. Gittim de.

Peki ya Olsztyn’de neler yapılır, nerelere gidilir?

STAROMIEJSKA (THE OLD TOWN)

Her Polonya şehrinde olduğu gibi Olsztyn’de de bir ‘’Old Town Square’’, yani ‘’ Eski Şehir Meydanı’’ var. Şehir meydanı diğer şehirlerden farklı olarak biraz daha küçük ve sevimlidir. Staromiejska’daki vazgeçilmezlerim arasında yer alan House Cafe’ye gitmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Gerçekten laf olsun diye adını House Cafe koymamışlar. Çok şirin ve kendinizi evde hissedebileceğiniz o nadir yerlerden biri. Soğuk bir günde burada içilecek bir bardak Nutellalı Mocha belki de hayatınızda tattığınız unutulmaz lezzetlerden biri olabilir! İki yıl önce gittiğimde orda tanıştığım İsveçli Türkler belki hala ordadır. İyi satranç oynayan tıpçılar (:

Ayrıca Old Town’daki dondurmacılarda dondurmalar hem çok lezzetli hem de çok uygun fiyatlı. Yemek önerisi olarak; pierogi’yi bi de Pierogarnia’da yemelisiniz.

KORTOWO

UWM’nin Kortowo’daki kampüsü adeta ormanın içine yapılmış diyebiliriz. Göl kenarında, iskelede oturup müzik dinlemek, güneşlenmek, kitap okumak mümkün (: Burası her mevsimde ayrı güzel!

ST. JAMES THE APOSTLE CO-CATHEDRAL BASILICA        

Katedral bölgede yer alan en eski yapılardan biri, içine girdiğinizde büyüleyici bir atmosfere kapılabilirsiniz.

KORTOWIADA FESTİVALİ

         

Olsztyn’i ziyaret etmek için en ideal zaman kortowiada zamanıdır. Festival genellikle Mayısın 3. Haftası yapılır. Tüm UWM öğrencileri şehir meydanında toplanır. Şehir merkezinden üniversite kampüsüne kadar uzanan yol trafiğe kapatılır ve öğrenciler bu yolu müzik eşliğinde dans ederek yürürler. İsteyenler renk katmak için kostümler giyer. 3-4 gün süren eğlenceli etkinlikler için bi çok insan ülkenin farklı şehirlerinden gelir. Yani katılmak için üniversitenin öğrencisi olmaya gerek yoktur, araya kaynamak mümkündür (:

Olsztyn, Polonya’nın görülmesi gereken şehirlerinden biri kesinlikle. Şehirde yaklaşık 15 göl bulunuyor. Özellikle kampüsün içindeki göl ve iskele sayesinde sıkılmaya vakit bile kalmıyor. Doğayla iç içe, huzur dolu ve dinlendirici bi manzarası var. Varşova’dan 3 saat uzaklıkta. Üstelik Olsztyn’e giden Radex arabaları Palac Kultury’nin önünden kalkıyor.

Keşfedilecek o kadar çok yer varki, yola çıkın!  (:     

POLONYA’NIN ŞİRİN ŞEHRİ OLSZTYN” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir