Liverpool & The Beatles

 

LIVERPOOL:

Değerli okurlar, koltuğunuza yaslanıp en sevdiğiniz Beatles parçasını açıp rahatlayın, sizin için enfes bir Liverpool/Beatles yazısı hazırladım.
Futbolun ve Beatles’ın şehri Liverpool:
2 sene önce Erasmus için İngiltere’nin Devon bölgesinde kaldığım 6 ay boyunca içimde kalmış olacak ki yeniden İngiltere’ye gitmeye karar verdiğimde rotamın ilk ayağı Liverpool oldu.
Mersey Nehri Halici’nin doğusunda bulunan, yaklaşık 465.700 nüfuslu şehir Liverpool FC adında 1892 kurulmuş İngiltere’nin en köklü futbol kulüplerinden birisine sahip, ismini bu kadar çok anmamızı sağlayan bir diğer sebep ise The Beatles’ın bu şehirden çıkmış olması.
Aynı gün içinde 3 kez uçuşum ertelenip, otobüs ve otel check in saatlerime zamanında yetişemeyip keskin Liverpool ayazında -5 derece de otobüs durağında uyumak zorunda kalsamda Büyük Britanya’nın çoğu yerini gezmiş biri olarak en sevdiğim şehirlerden biri oldu.
Asıl gitme amacım aşağıda detaylı şekilde anlatacağım Beatles / Magical Mystery Tour olduğu için kendime daire şeklinde bir rota oluşturdum; Liverpool One durağından haraketle sırasıyla Albert Dock limanına burdaki Merseyside Maritime Museum,The Beatles Story, Echo Arena gibi önemli yapıları gezip, tura katıldıktan sonra yüklerimden kurtulmak için tren istiyonuna yürüyüp böylece St. George’s Hall’ı ordan, Lime Street hemen peşinden William Brown Street’e geldim. Bu cadde boyunca üç yapı dikkat çekiyor. Bunlar; Walker Art Gallery, Central Library ve World Museum Liverpool.
Şehir bu kadar çok tarihi yapıyı, uzun yokuşları ve geneli Victorian tarzı evleri ve local pubları ile sizi ayaklı tarih havası verirken bir yandan büyük avmleri, şehrin en areketli alışveriş bölgesi olan Liverpool One ile modern dünya ve klasik dönemin arasında kalmanızı sağlıyor.
Sokak müzisyenleri gezdiğim diğer şehirlere göre burda daha yoğunluktaydı. Tuhaf bi şekilde çoğu İngiliz Liverpool’u ve oralı İngilizleri pek sevmiyor, özellikle kendilerine has aksanları ve fazla soğuk “ırkçı”buluyorlar.
Şehrin her kesiminde büyük bir Beatles havası mevcut, girdiğiniz restorant, kafe, pub ve sokak müzisyenlerinden Beatles şarkısı duymamanız neredeyse imkansız.
Yine Londra ve Machester’a göre daha pahalı bir şehir.

 

MAGICAL MYSTERY TOUR :
Tur ismini Beatles’ın 1967 yılında yayınladığı albümünden (ve yine aynı zamanda filmlerinin ismi) almış.
Albert Dock Limanı’nından içeri girip otobüsün kalkacağı durağa giderken The Beatles Story karşınıza çıkıyor, içersi Beatles temalı bir müze. Grup üyelerine ait enstrümanlar ve çeşitli eserler yer alıyor, aynı zamanda hediyelik eşya, tshirt gibi şeylerde satılıyor. Gittiğimde henüz açılmamış olmasına rağmen kapısında “Let It Be” çalması oturup şarkıya eşlik etmeme engel olmamıştı.
Tur başladığında; Cavern Pub’ta bişeyler içmeniz ve hediyelik eşya alabilmeniz için size kupon veriliyor.
“Magical Mystery Tour” albümünün yine aynı isimdeki ilk parçası ile tur başlıyor, tur süresince ara ara en sevilen şarkılar, hikayesinin geçtiği yerlerde çalarken rehber şarkıyı dinlemeniz için size zaman tanıyıp kaldığı yerden sizi o yıllara geri götürüyor. Sadece rehberlerin değil Liverpool’da yaşayan genç – yaşlı herkesin Beatles’ı bir tarih gibi bildiğini ekliyor rehber laf arasında. Liverpoollular için büyük bir onurmuş.
*Tur süresi toplam 2 saat.
*Sırasıyla Ringo Starr, George Harrison, John Lennon, Paul McCartney’in evlerini geziyoruz.
*Eleanor Rigby’nin mezarı, Penny Lane caddesi ve Strawberry Fields’e gidiliyor.
*Turun son durağı ilk baştada söylediğim gibi Cavern Pub.
*Tur fiyatı ise 16 Pound. (Yaklaşık 70 Lira ) www.cavernpub.org adresinden bileti alabilirsiniz.

Yani demem o ki İngiltere’ye yolunuz düşerse Liverpool’a, Liverpool’a yolunuz düşerse Magical Mystery’i tura uğramadan dönmeyin. 😉

More from Ayşenur Toprakseven

İnsanlar Doğar, Büyür ve Öğrenir

Eğer biraz şansı varsa ya da şans yaratmayı biliyorsa bir de “keşdefer”...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir