İnsanlar Doğar, Büyür ve Öğrenir

Eğer biraz şansı varsa ya da şans yaratmayı biliyorsa bir de “keşdefer”

Keşfettikçe, ezbere bilinenin dış çizgisine taştıkça da özgürleşir. Yürümeyi öğrenir mesela, konuşmayı, yemek yemeği, koşmayı,düşmeyi, ağlamayı ve gülmeyi. Tüm bu dünyevi faaliyetleri öğrenirken ruhuna hitap eden gerçekleri keşfeder. Bir tiyatro sahnesinde, bir dans stüdyosunda, bir gitar telinde, okuduğu bir kitapta; kendini – ruhunu bulduğu o yerde.

Birde yollarda ruhunu bulanlar vardır; tıpkı benim gibi. Eğer bu yazıyı okuyorsan senin gibi.

Her ne sebeple olursa olsun yola çıktığımız o ilk an, yeni bir dili öğrenmek gibi, milyonlarca kez dinlediğin şarkıdan sıkılıp yenisini bulmak gibi. Herkesten her şeyden çok uzakta ve bir o kadar yakınken, tek başına olduğun, bir kedi kadar ürkek ama bir aslan kadar güçlü ve cesur hisettiğin, ilk kez kaybolup kendine yeniden bulduğunda, alışılmış yerlerden, köşedeki bakkaldan, sokağın başındaki market’ten, ezbere bilinen şehrinden, çok uzakta bazen cebinde tek kuruş paran bile kalmadığında  çektiğin otostoplar, her sorduğun soruda ayaklarının yere daha sağlam basması kısacası yeni dünyalar keşfetmenin tüm meşaketlerine kucak açtığında bundan aldığın o haz.

Sonunda kendinle baş başa kalıp insanlardan çok uzakta belki bir nehir kenarı, belki bir dağın başında yere uzanıp birkaç saatliğine en sevdiğin müzik, gece ayazı ve biraz şarap eşliğinde izlediğin o yıldızların rehber ve yoldaş olduğu geceler, kendini her yalnız hissettiğinde tek bir gülümsemenle kurulan iletişimle devamında gelen kırk yıldır tanıyormuşcasına dost olduğun yeni insanlar.

Ve başta söylediğim gibi İnsanlar doğar, büyür ve öğrenir ama tüm bu “Modern Çağ Göçebeliği” doğuştan gelen bir yetenek olmadığı gibi her atılan adımda öğrenilen, keşfettikçe ruha işlenen kimilerine göre bir gezginlik, berduşluk ya da aylaklık sanatır.

More from Ayşenur Toprakseven

İnsanlar Doğar, Büyür ve Öğrenir

Eğer biraz şansı varsa ya da şans yaratmayı biliyorsa bir de “keşdefer”...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir