Ferrarisini Satamayan Bilge Egoizm

 

Konuşmanın daha doğrusu yaşanmışlıkların belli bir geçmişi ve geleceği vardı elbette.

 

+ Fakat bir problemim var bununla ilgili; yaşadığımı sandığım gerçekliğin  farkındayım; görebilenim. Dünyamı,evrenimi,zihnimi tanımlayan ve tamamlayabilenim. Bana belli yetenekler bahşedilmiş.Yere değil, göğe bakanım.Fakat bu ne işe yarıyor hiç düşündün mü?

 

–Biraz daha açarsan yardımcı olabilirim.

 

+ Farzet ki, değil mahallende, uzun bir yüz ölçümüne sahip bulunduğun ve yaşadığın yerde Ferrari’si olan bir tek sen varsın.Üstelik bu yüz ölçümünde değil Ferrari’si olan, herhangi bir başka arabası olan tek bir canlı varlık bile barınmıyor etrafında. Pasparlak rengiyle dikkat çekiyor, ona baktıkça ışıldıyorsun. Ve bu arabanın sadece sende olması sana büyük bir farkındalık sağlıyor. Ama bir Ferrari’ye sahip olmak başlı başına neye yarar ki? Eğer doldurabileceğin bir benzinin yoksa.

 

–Afedersin beni bağışla ama burada çok keskin bir ego görüyorum.

 

+Yoo, ego değil bu, ben olsam öyle tanımlamazdım. Çünkü kendimi farkediyor ve buna ne kadar minnet duyduğumu her seferinde kendime tekrarlıyorum.

 

–Pekala o zaman şöyle açıklayayım.Belki biraz yardımcı olur.Öncelikle düştüğün sıkıntıyı çok iyi anlıyorum.Fakat yaşayabildiğim ve tanıyabildiğim sürece pek çok insanla karşılaştım. İyisiyle,kötüsüyle,aptalıyla,akıllısıyla,keşişiyle,berduşuyla. İçinde herkesin hepsinden biraz vardı.

Ve farkettim ki herkesin gittiği yol kendine.

 

+Fakat herkesin gittiği yoldan gitmezken bu durum nasıl böyle sonuçlanır? Bunu nasıl egoyla bütünleştirirsin?

 

–Sen gerçekten güzel bir insansın, yeteneklerinin farkındasın ve boş değilsin.Fakat senin göremediğini bir başkası görebildiği sürece, senin yeteneklerin bir başkasında var olmadı diye kendini ayrıcalıklı göremezsin. Çünkü her insana farklı yetenekler,farklı görüler ve farklı farkındalıklar bahşedilmiştir. Ben ve sen bile aynı paydayı paylaşıyor olsak dahi bir değiliz. İnsanoğlu var olmaya başladığından itibaren, hiç kimse bir diğeriyle aynı olmadı,olamaz. Herkesin gittiği yol ve yetenekleri kendinedir,kimseyi hakir görme. Çünkü farketmiyorsun ki,aslında her mahallede bir Ferrari var.

 

2014.

Written By
More from Şeyma Akgöz

Daha Yaşayacak Çok Şeyin Var Yolunda

Yaklaşık 3 ay önce işten çıkarıldım ve yine yaklaşık 3 aydır yollardayım....
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir