Doğadaki Canlar İçin Güzel Bir Etkinlik

Gezgin olmak, doğayı sevmek, doğada bulunmak bunlar zaten halihazırda biz insanoğlunun ihtiyacı olan şeyler. Peki ya biz pek sevgili doğa dostları doğadaki kimsesiz canların ihtiyaçlarını ne kadar karşılayabiliyoruz?

Doğada sadece kendimizin var olduğunu bilmek ve sadece kendi doğamızın gerekliliklerini yerine getirmeyi düşünmek sanıyorum ki saf bencillik olurdu. Oysa bizimle beraber var olan diğer her şeyin -hava,su,toprak,hayvan, artık aklınıza ne geliyorsa- en az bizler kadar kendi doğaları ve kendi doğalarına ait ihtiyaçları var. Eğer biz kendimizin farkındalıklı insanlar olduğunu düşünüyorsak bütün bu detayları da yok saymamak  gerekliliğinin doğduğunu düşünüyorum.

 

Şimdi size çok güzel bir etkinlikten bahsedeceğim. Bu etkinliği düzenleyen bir kaç güzel insan, Aydos ormanında bulunan kimsesiz ve sevgiye muhtaç hayvan dostlar için her Pazar günü gönüllü olarak bir beslenme ve koruma etkinliği düzenliyorlar. Onların hem barınmalarını, hem beslenmelerini, hem de sevgi ihtiyaçlarını karşılayıp onların da var olduğu bu dünyaya her biri ayrı güzelliklerini katıyorlar. Yeri geliyor kendi kişisel zamanlarından feragat ediyorlar ve tüm güzel enerjilerini bu etkinlik için harcıyorlar.

O güzel insanlardan biri olan Eren Şahin ile yaptıkları güzel işlerin içeriği hakkında küçük bir söyleşi düzenledik.

Şeyma : Eren öncelikle merhaba. Bize  kısaca grubunuzdan ve etkinliklerinizden bahseder misin? Daha sonra ayrıntılı bir şekilde devam edeceğiz.

Eren : Gönüllü hayvanseverlerin tesadüfen bir araya gelerek ormandaki canlar için ellerinden geleni yaptığı, yağmurlu günde sırtındaki poları çıkartıp köpek kuruladığı, geçim derdi – sağlık durumu vesaire gibi bahanelerin ardına saklanmadan ve herhangi bir çıkar – tebrik beklemeyen bir grup insanız.
İşlerimizden arta kalan zamanda keyfimizden feragat edip hayvanların beslenme ve bakımlarını üstleniyoruz. Bildiğimiz kadarıyla tedavilerini edip bizi
aşan konularda veterinerlere götürüyoruz. (Masrafları ortak toplanıyor.)

Şeyma : Bildiğim kadarıyla bunu her Pazar yapıyorsunuz. Kaçta toplanıyorsunuz, süreciniz o gün için nasıl ilerliyor?

Eren : Sadece Pazar değil;- mümkün oldukça- hafta içi iş çıkışları da yapılıyor, bugün yapıldı mesela.Pazar günleri ise 8:30 gibi insanlar birbirlerini arayarak uyandırıyor. 9 gibi toplanıp cami çeşmesine su doldurmaya gidiyoruz, bir grup arkadaş da anlaşmalı olduğumuz kasaptan artık etleri alıyor ucuzdan, ayrıca belediyeden ve ormanamama sayfasından da destekler gelebiliyor.

Besleme aşağı yukarı 12’ye kadar sürüyor. Mamaları ve suları bölgelere dağıtıp hayvanların kontrollerini yapıp en son bölgedeki çöpleri toplayıp hep birlikte kahvaltıya gidiyoruz.


Şeyma : Ne güzelsiniz. Peki bu etkinliği Aydos’un hangi bölgelerinde yapıyorsunuz?

Eren : Toplamda 3 bölgemiz var. Aydos ormanı diye geçiyor ama ismen Poligon bölgesi. Hepsi Aydos’un içinde. Toplamda da yine 60-70 civarı köpek dostumuz var. Keşke daha fazlasına yetebiliyor olsaydık fakat elimizden şimdilik sadece bu kadarı geliyor.

Şeyma : Malum önümüz kara kış ve şartlar zor. Barınma ihtiyaçları konusunda neler yapabiliyorsunuz?

Eren : Yine kendi imkanlarımızla kulübe inşaa ediyoruz. Sadece beslenmelerini değil; barınmalarını, sağlıklarını ve sevgi ihtiyaçlarını da elimizden geldiğince
karşılamaya çalışıyoruz.

 

 

Şeyma : Peki senin bu etkinlik için hislerin, düşüncelerin nelerdir? Böyle güzel bir şeye ortak  olmanın sende yarattığı olumlu etkiler neler bilmek isterim.

Eren : Bu etkinliğin bana kattığı hisler: paylaşmanın verdiği mutluluk, karşılıksız sevgi, sorumluluğun aslında ne anlama geldiği ve insanların bir araya gelip
neler yapabildiğini görünce sahip olduğum güven hissi.

Şeyma : Öyleyse siz güzel insanların bu güzel etkinliği için destek olmaları adına başka insanların da sana ulaşabilmelerini salık verebiliriz, değil mi?

Eren : Tabi ki ulaşsınlar çok isteriz.Biz bu hayvanların sahibi değiliz. Bu canların doğalarından kopup insan egemenliğinde yaşaması tüm insanlığın sorumluluğudur.

Şeyma : Hem bu keyifli küçük söyleşi için hem de ortak olduğun bu güzel etkinlik için şahsım adına teşekkür ederim. Çok güzelsiniz ve iyi ki varsınız.

Eren : Dediğim gibi, imkan olsa ve keşke daha fazlasını yapabiliyor olsak. Ben de sana teşekkür ederim.

          

( İçerikteki tüm görseller izin alınarak paylaşılmıştır. )

 

Sevgi, varolan tüm güzellikleri kendi doğasında kabul edip onlara dokunabilmekle başlar. Sevgi ve güzellikle kalın.

Written By
More from Şeyma Akgöz

Doğadaki Canlar İçin Güzel Bir Etkinlik

Gezgin olmak, doğayı sevmek, doğada bulunmak bunlar zaten halihazırda biz insanoğlunun ihtiyacı...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir