Daha Yaşayacak Çok Şeyin Var Yolunda

Yaklaşık 3 ay önce işten çıkarıldım ve yine yaklaşık 3 aydır yollardayım. Bir yandan yine sessizce kendime yol alıyordum;her şeyin farkındaydım. Bir yandan çok güzel anılar biriktiriyordum, bir yandan da yine bilindik mantalitelerle karşılaşıyordum. Bilindik mantalitelerle karşılaşınca çoğu zaman çarpışıyordum fakat insanı, insan olduğundan mütevellit yine olduğu gibi kabul ediyordum; çoğu zaman çiğ ve doyumsuz.
Onları bir süre sonra bir kenara bırakıyordum ve beraberinde tekrar güzel anılar biriktiriyordum. Muhtemelen bu bir döngüydü ve olması gerekeni yaşıyordum.
Yollar öğretiyordu, anlıyordum.
Bazen çok güzel bir kahkahanın çemberinde buluyordum kendimi, o bilindik huzurun kollarına atlıyordum. 3 şişe şarap çevirmişiz.
Bazen yüzüm düşüyor ve insanı, insan olduğundan mütevellit kabul etmeye çalışsam da zorlayıcı bir hengamenin içine düşürüldüğümü fark ediyordum.
Bazen güzelliğine doymak istediğim yerlere gitmek isteyip tekrar yollara düşüyordum ve fakat her nasılsa güzelliğine doymak istediğim yerin, sürekli savaştığım ve kaçtığım İstanbul’un o koca kaosundan bir farkı olmadığını görüyordum.
Bazen ormanda tek başıma yürürken bir deliyle karşılaşıyordum, gülümseyerek ” patika yolu güzel” diyordum.
Bazen korkularımla yüzleşiyor ve güçleniyordum.
Bazen fırtına koparıyor bazense güneş açıyordum.
Bazen diyordum üzülerek ” hiçbir yere sığamıyorum. Hiçbir şekilde hiçbir yerde sabit kalamıyor ve sürekli hareket ediyordum. Kah gülüyor kah ağlıyordum. Kah susuyor, kah bağırıyordum.
Bazen tanıdık bir ruha denk gelip saatlerce susarak konuşuyordum, bazense başka bir tanıdık ruhla konuşarak dahi anlaşamıyordum ama en nihayetinde hep öğreniyordum.
Yollar öğretiyordu, biliyordum.
Diyordum ya hep, yüzleşiyor ve güçleniyordum. Güzelin ya da çirkinin, doğrunun ya da yanlışın hiçbir önemi ve karşılığı olmadığı bu yollar, bu insanlar hep öğretiyordu, hep öğreniyordum.
Ve ne olursa olsun kendime hep şunu söylüyordum:

Yürü, yürü hiç durma. Daha yaşayacak çok şeyin var yolunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir