AVRUPA NOTLARI ( ROTTERDAM )

Bremen’den sonra artık Hollanda’ya geçme zamanım geldiğinde yola çıkışımın üzerinden elli güne yakın bir zaman geçmişti. Fiziksel olarak bedenimin sınırlarını zorlamaya başladığımı hissetmeye başlamıştım. Bir de üstüne on dereceye düşen ve yağmurla desteklenen olumsuz hava koşulları eklendiğinde üç, dört günlük bir molaya ihtiyacım olduğu kesinleşti.

Bu mola için tercihimi Rotterdam’dan yana kullandım. Amsterdam’a yakın olması, küçük ve ucuz olması gibi nedenlerle bu kenti seçtim.

Rotterdam’a, Bremenden-Amsterdam arasındaki bir otobüs yolculuğunun ardından, trenle ulaştım. Yol için, Meinfernbus firmasına 24 Euro ödedim. Sonrasında da Amsterdam’dan trenle yaklaşık 45 dakikada Rotterdam’a ulaşmanız mümkün. Tren bileti 15 Euro.

Avrupa’nın emekli albay kafasıyla tasarlanmış kentlerinden sonra Rotterdam’ın bir şenlik ateşi gibi göründüğünü söyleyebilirim. Kent, II. Dünya Savaşı sırasında Hitler ibişinin emriyle taş üstünde taş omuz üstünde baş kalmayacak prensibiyle dümdüz edildikten sonra mimari anlamda deneysel takılmaya karar vermiş ve birbirine benzemeyecek özgün tasarıma sahip yapılarla yeni baştan inşa edilmiş.

Biraz fotoğraf çekerek, biraz parklarda dinlenerek kenti bir gün içinde gezip görmek mümkün.

Benim yukarıda saydıklarım gibi bir gerekçeniz yoksa ve ilginç mimari yapılara merakınız yoksa Rotterdam’ı listenizden çıkartabilirsiniz ya da günü birlik bir ziyaret düşünebilirsiniz.

Rotterdam’da “Hostel Room Rotterdam” isimli bir hostelde kaldım. Şehrin oldukça merkezi bir noktasında, tren garına yürüyerek on dakika uzaklıktaki bu hostel, işletme anlayışı, sunduğu ortam vb. gibi açılardan kendimi en rahat hissettiğim yer oldu. Çalışanlarının da backpacker olduğu bu güzel hosteli gönül rahatlığıyla önerebilirim. Bu hostele gecelik, kahvaltı hariç, 19 Euro ödedim.

More from Onur Uludoğan

AVRUPA NOTLARI ( ALMANYA )

Brüksel’e planladığımdan yaklaşık on gün erken varmıştım ve Brüksel’den sonrasına ait bu...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir