AVRUPA NOTLARI ( LJUBJANA )

Milano’dan Ljubjana’ya otobüsle 7,5 saat sürüyor. Bilet fiyatları 25 Euro’dan başlıyor. Bu hat için en sık seferleri Flixbus firması düzenliyor

Ljubjana’yı Yaşam standardı, fiyatlar ve kültürel anlamda Batı Avrupa’dan Orta Avrupa’ya geçiş kenti olarak düşünebiliriz. Birçok Avrupa kenti gibi nehir kenarında kurulmuş, sakin sessiz bir şehir. Kentin tamamını gezip görmek için bir gün yeterli. Bir gün de Bled Gölü’ne gitmek için ayrılabilir.

Ljubjana Kalesine füniküler yardımıyla ya da yürüyerek çıkabilirsiniz. Fünikülerle 1,50 Euro vererek bir iki dakikada yürüyerek de 10 dakikada çıkılabilir. Yorucu bir parkur değil. Kaleye giriş için de 8,50 Euro ödemeniz gerek.

Bled Gölü’ne Ljubjana otobüs terminalinden, 7 numaralı peron, kalkan otobüslerle 40 dakikada ulaşabilirsiniz. Otobüs biletini terminalin içindeki gişelerden alırsanız 7,80; şoförden alırsanız 6,30 Euro ödüyorsunuz.

Bled Gölü inanılmaz güzellikte bir yer. Gölün etrafında oteller ve çadır kampı yapabileceğiniz bir kamp alanı var. Zamanınız varsa Bled’de birkaç gün kamp yapmak son derece iyi bir fikir. Gölde yüzülebiliyor.

Ljubjana’nın turistik bölgesinde bakkal ya da market tarzı alış veriş yapılabilecek bir yer bulamadım. Pazar günü cafe ve barların dışında hemen her yer kapalıydı.

Sandviç tarzı şeyler yemek isterseniz haftanın belli günleri meydandaki pazar yerinde standlar kuruluyor. 3-5 Euro’ya lezzetli yiyecekler bulabilirsiniz. Cafelerde kahveler 1-2 Euro arasında publarda bira için de 2-4 Euro arasında bir ödeme yapmanız gerek.

Ljubjana’da turizm ofisindeki çalışanların önerisiyle Macaristan’a geçmeden önce Nova KBM isimli bankadan Macar Florini aldım. Döviz alırken herhangi bir komisyon kesmediler bu nedenle benim gibi sonraki durağı Macaristan olanlar, kur avantajlarını kontrol ederek paralarını çevirebilirler. Çünkü Macaristan’da komisyon ödemeden döviz çevirme şansınız yok.

 

Ljubjana’da şehrin en merkezi noktalarından birinde bulunan Ana Hostel’de kaldım. Hostelin işletmecisi Faslı, çalışanları ise Slovenyalıydılar. Son derece sıcak insanlardı. Hostelin geceliğine 17 Euro ödedim.

BLED GÖLÜ

Tags from the story
, , ,
More from Onur Uludoğan

AVRUPA NOTLARI (İSPANYA- MADRİD VE BASK )

MADRİD   Barselona’dan sonra Madrid biraz sıkıcı bir kent olarak görünebilir ne...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir