AVRUPA NOTLARI (KARAR VERME VE VİZE)

Karar Verme:

Özellikle üniversite öğrenciliği döneminde sırt çantasını alıp kafasına göre uzun bir seyahate çıkma hayalleri kurulur. Bunu yurtiçinde yapmayı hayal edenlerin yanında yurtdışında (çoğunlukla interrail bileti kullanarak )gerçekleştirmeyi isteyenler de kış boyunca birbirlerini gaza getirirler ve bu insanlar dört yıl boyunca “Bu sene kesin yapıyoruz.” diye diye üniversiteyi bitirirler. İş hayatına başlayınca da interrail hayalleri rafa kalkar ve bu hayal kendini paket turlara katılma eylemine bırakır.

Ben kendi adıma paket turlara ya da “her şey dâhil” tatillere pek sıcak bakmıyorum. Her ikisi de insanı diğer insanlara ya da otelin rutinine bağımlı kılan seçenekler.

Paket turlarda hangi şehirde kaç gün kalınacağı, nerelerin gezileceği, nerelerde kalınacağı, ne yeneceği gibi detaylar önceden bellidir. İnsana en fazla bir, iki saatlik serbest zaman tanınır. Bu tür turlarda kişisel inisiyatif yalnızca tur satın alınırken vardır sonrasında da tüm detaylar şirketler tarafından halledilir.

Bana göre herhangi bir tatilde farklı kültürlerle ne kadar çok iletişime geçilirse, şehirlerde ne kadar çok kaybolunursa kalınacak yerler, yenilecek yemekler ne denli son dakikaya bırakılırsa işin tadı o kadar artar.

Yukarıda yazdıklarım benim düşüncelerim elbette.

Nasıl bir tatil istediğinize karar verdiyseniz yazdıklarımı okumaya devam edebilirsiniz.  Yazının bundan sonrasında benim gibi düşünenler için, az planlı bol maceralı ve olabildiğince ekonomik bir şekilde gezmeye dair kimi ipuçlarını paylaşmaya devam edeceğim.

Yola çıkmayla ilgili kararsızlık yaşayanların ise kendilerini gaza getirecek arkadaş edinmeleri yararlı olabilir.

Eğer sizi gaza getirecek bir arkadaş grubunuz yoksa acilen Facebook üzerinden üye olunabilen “İnterrail Türkiye” veya “Gezgin Dayanışması” gibi gruplara katılmanızı tavsiye edeceğim.

 

 Vize:

Avrupa’ya seyahat planlamanın en can sıkıcı kısmı kuşkusuz vize süreci.

AB üyesi ülkelerin vatandaşları kendi aralarında ellerini kollarını sallayarak gezerken bizim gibi AB kapısında bekleyen ülkelerin vatandaşları saçma sapan bir bürokratik süreçle boğuşmak zorunda.

Cevabını vermemiz gerek ilk soru “Hangi ülkeye vize başvurusunda bulunacağım?” olacaktır.

Teorik olarak Schengen ülkelerinden herhangi birisinden vize aldığınızda diğer bir ülkeden giriş yapabilirsiniz ama aracı kuruluşlar ve seyahat acentaları sizi çoğunlukla ilk giriş yapacağınız ülkeye yönlendirirler. İnternette özellikle Almanya, Hollanda, Belçika ve diğer Kuzey Avrupa ülkelerinin kendilerinden alınmayan vizelerle ülkelerine girmeye çalışan gezginlere kimi sorunlar çıkardığına dair yorumlar mevcut.

Ben vizemi İtalya’dan alıp gezime de oradan başladığım için bu konuda fazla bir yorum yapamıyorum.

2014 itibarıyla Schengen ülkeleri şunlar:

Almanya

Avusturya

Belçika

Çek Cumhuriyeti

Danimarka

Estonya

Finlandiya

Fransa

Hollanda

İtalya

İspanya

İsveç

İsviçre

İzlanda

Letonya

Litvanya

Lüksemburg

Macaristan

Malta

Norveç

Polonya

Portekiz

Slovakya

Slovenya

Yunanistan

Schengen vizesi için yapacağınız başvuruda üç aşağı beş yukarı benzer evraklarla benzer bir süreci yaşayacaksınız. Vize verip vermeme tamamen konsolosluğun yetkisinde olduğu için başvurunuzun onaylanma ihtimali de konsolosluktan konsolosluğa değişmekte.

Genel olarak, İtalya’dan Schengen vizesi almanın daha kolay olduğu söylenir. Vize başvurusunu, teorik olarak, online randevu sistemini kullanarak kendiniz yapabilirsiniz ancak uygulamada, konsolosluklar yığılmayı önlemek ve eksik evraklarla uğraşmamak adına başvuru sahiplerini anlaşmalı oldukları aracı şirketlere yönlendirirler. Aracı şirketler, vize alabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz belgeleri sizden alıp kontrol ederler ve belgelerin eksiksiz olduğuna kanaat getirdikten sonra başvurunuzu sizin adına konsolosluğa yaparlar. Bu işlem için de belli bir hizmet bedeli alırlar.

Konsolosluk belgelerinizi inceler, gerekli görürse sizi mülakata çağırır, geri döneceğinize ikna olursa vizenizi verir, eksik evraklarınızı tamamlamanız için kısa bir süre daha tanıyabilir ya da vize vermez. Vize talebinizin reddedilmesi halinde itiraz hakkınız yoktur. Aracı kuruma ve konsolosluğa ödediğiniz ücretleri geri alamazsınız.

İtalya konsolosluğunun anlaşmalı olduğu şirket “Idata” (http://www.idata.com.tr/tr/ )

Idata’nın İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep, Antalya ve Trabzon’daki ofisleri aracılığıyla vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

2014 itibarıyla Schengen vizesi başvuru ücreti 60 Euro, Idata hizmet bedeli ise 90 TL civarında.

İzmir’de yaşayıp da İtalya’dan vize talebinde bulunacaklar için farklı bir alternatif daha mevcut: “İzmir İtalyan Dostluk ve Kültür Derneği” (http://www.iicizm.org/icerik.aspx?i=75)

Başvurusunu İzmir’den yapacaklar Idata’nın yanında bu derneği de kullanabilirler. Mayıs 2014 itibarıyla dernek, vize başvurularından 57 TL hizmet bedeli alıyor. (Hizmet bedeli fiyatlarını döviz kurundaki değişikliklere göre aralıklarla düzenliyorlar.)

Ben İtalya için vize başvurumu İzmir İtalyan Dostluk ve Kültür Derneği aracılığıyla yaptım. 15 Mayıs 2014’te evraklarımı teslim ettim, bir hafta sonrasında da vizemi aldım.

Vize başvurusunda ibraz edilecek evraklar kişiden kişiye değişiklik göstermekte. Ailesinin desteğiyle vizeye başvuracak bir öğrenci ile özel bir şirkette ya da kamu kuruluşunda çalışan birisinin teslim etmesi gereken evraklar değişiklik gösterir.

2016 Düzenlemesi:

2016’dan itibaren İzmir İtalyan Dostluk Derneği vize başvurularına aracılık yapmayı bırakmış. Bunun nedeni, Schengen Vizesi başvurusu sırasında alınacak parmak izini yalnızca IDATA’nın alabiliyor olması. 

Gelecekte de hatırlanabilir olması nedeniyle İzmir İtalyan Dostluk Derneği üzerinden yapılan başvuruya dair bilgileri silmiyorum. 

2016 yılı Haziran ayı itibarıyla vize başvurusu için 196 TL, IDATA hizmet bedeli için 80 TL, Anadolu Sigorta’dan 50 günlük seyahat sigortası bedeli için 67 TL, 1 yıllık pasaport bedeli için 250 TL ödedim. 

 Idata’nın sitesinde yayınladığı temel evrak listesi şu şekilde:

SCHENGEN VİZESİ İÇİN TEMEL EVRAK LİSTESİ

Web sitesinden temin edilebilen başvuru formu (başvuru sahibi tarafından doldurulup imzalanacaktır);

Son 10 yılda alınmış olan, öngörülen seyahat bitim tarihini müteakiben asgari 3 aylık geçerliliği bulunan pasaport;

Başvuru sahibinin pasaportunda kayıtlı bulunan ve reşit olmayan kimseler ayrı başvuru formu doldurulacak olup, ayrı olan vizeleri aynı pasaporta tatbik edilecektir; bu bağlamda, pasaportun, seyahat edecek beher kişi için 2 beyaz sayfa ihtiva etmeli, vize sahiplerinin giriş çıkış damgalarının tatbik edilebileceği yeterli yer bulunmalıdır;

Biyometrik verilerin ve önceki vizelerin bulunduğu pasaport sayfalarının fotokopileri;

Schengen Vizesi harcı.

Aşağıda belirtilen şartlara sahip başvuru sahipleri vize harcından muaftır:

 1. a) 12 yaşından küçük reşit olmayan kimseler;
 1. b) eğitim veya pedagojik formasyon amaçlı ikamet edecek olan öğrenciler, yüksek öğrenin öğrencileri, üniversite mezunları ve refakat eden öğretim görevlileri;
 1. c) Bilimsel araştırma amacı ile AB’de seyahat eden üçüncü Ülke vatandaşı araştırmacılarına AB üyesi Ülkeleri tarafından kısa süreli tek tip vize verilmesinde kolaylık sağlanmasına yönelik 28 Eylül 2005 tarih 2005/761/CE Avrupa Parlamentosu ve Konseyi tavsiyesine istinaden, bilimsel araştırma amacı ile seyahat eden üçüncü Ülke vatandaşı araştırmacılar;
 1. d) Kar amacı gütmeyen toplum kuruluşları tarafından organize edilen seminerlerin, konferansların, sportif, kültürel veya eğitim etkinliklerinin, yirmi beş yaşını doldurmamış, katılanları.

1 adet biyometrik fotoğraf (teknik gereksinimler için bakını ICAO web sayfasındaki bilgiler. www.icao.int Biometrik fotoğraf çekimi hizmetleri için iDATA ofislerinden destek alabilirsiniz.

AB Üye Ülkelerde ikamet edilecek süre zarfında meydana gelebilecek sağlık nedenleri, acil tedavi, acil yatış veya vefata bağlı yurda dönüş masraflarını karşılayabilecek uygun ve geçerli seyahat sigortası. Sigorta AB Üye Ülkelerin tamamında geçerli olmalı, öngörülen transit ve ikamet süresini kapsamalıdır. Asgari poliçe tutarı 30.000 Euro olmalıdır.

TURİZM AMAÇLI SCHENGEN VİZESİ BAŞVURULARI İÇİN GEREKLİ BELGELER

İşbu sitede mevcut olan temel evrak listesinde zikredilenlerin haricinde, gerekli olan sair belgeler aşağıda sıralanmaktadır:

1) Uçak / seyahat rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler;

2) Otel rezervasyonları veya seyahat planını gösterir belgeler;

3) Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler: örnek:

son üç aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü, ve

düzenli geliri gösterir belgeler: örnek; son üç ayın maaş bordroları (ya da benzeri)

4) Başvuru sahipleri, aşağıda belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olanları ibraz edecektir:

(a) Başvuru sahibi çalışan ise

İşveren mektubu ve/veya izin onayı

SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve SGK “hizmet dökümü”

(b) Başvuru sahibi çiftçi ise

bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi

(c) Başvuru sahibi çalışan veya şirket sahibi ise

Şirketin ticaret odasındaki kaydı ve ticaret sicil gazetesinin kopyası

Vergi levhası

(d) Başvuru sahibi emekli ise

Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)

(e) Başvuru sahibi öğrenci ise

Öğrenci Belgesi

(f) Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa

Ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname (seyahat eden ebeveyn evli değil ise veya ebeveynlik yetkisi sadece kendisindeyse bu koşul geçerli değildir)

(Kaynak: http://www.idata.com.tr/tr/doc/it/35/67.html )

******

İzmir İtalyan Dostluk ve Kültür Derneği’nde ise şu evraklar belirtilmiş:

Başvuru formu

Son 10 yılda alınmış olan, öngörülen seyahat bitim tarihini müteakiben asgari 3 aylık geçerliliği bulunan pasaport

Başvuru sahibinin pasaportunda kayıtlı bulunan ve reşit olmayan kimseler ayrı başvuru formu doldurulacak olup, ayrı olan vizeleri aynı pasaporta tatbik edilecektir; bu bağlamda, pasaportun, seyahat edecek her kişi için 2 beyaz sayfa ihtiva etmeli, vize sahiplerinin giriş çıkış damgalarının tatbik edilebileceği yeterli yer bulunmalıdır

Biyometrik verilerin ve önceki vizelerin bulunduğu pasaport sayfalarının fotokopileri

Schengen Vizesi harcı

1 adet biyometrik fotoğraf (teknik gereksinimler için bakınız ICAO web sayfasındaki bilgiler www.icao.int

AB Üye Ülkelerde ikamet edilecek süre zarfında meydana gelebilecek sağlık nedenleri, acil tedavi, acil yatış veya vefata bağlı yurda dönüş masraflarını karşılayabilecek uygun ve geçerli seyahat sigortası. Sigorta AB Üye Ülkelerin tamamında geçerli olmalı, öngörülen transit ve ikamet süresini kapsamalıdır. Asgari poliçe tutarı 30.000 Euro olmalıdır

Aşağıda belirtilen şartlara sahip başvuru sahipleri vize harcından muaftır:

12 yaşından küçük reşit olmayan kimseler

eğitim veya pedagojik formasyon amaçlı ikamet edecek olan öğrenciler, yüksek öğrenim öğrencileri, üniversite mezunları ve refakat eden öğretim görevlileri

bilimsel araştırma amacı ile AB’de seyahat eden üçüncü Ülke vatandaşı araştırmacılarına AB üyesi Ülkeleri tarafından kısa süreli tek tip vize verilmesinde kolaylık sağlanmasına yönelik 28 Eylül 2005 tarih 2005/761/CE Avrupa Parlamentosu ve Konseyi tavsiyesine istinaden, bilimsel araştırma amacı ile seyahat eden üçüncü Ülke vatandaşı araştırmacıları

kar amacı gütmeyen toplum kuruluşları tarafından organize edilen seminerlerin, konferansların, sportif, kültürel veya eğitim etkinliklerinin, yirmi beş yaşını doldurmamış, katılanları.

(Kaynak: http://www.iicizm.org/icerik.aspx?i=75 )

******

Örnek oluşturması açısından konsolosluğa teslim ettiğim evrak listesini de buraya koyabilirim:

(Kadrolu kamu çalışanıyım.)

 1. TC kimlik numarası yazan nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi
 1. Bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay süresi olan pasaportun aslı ve varsa eski pasaportlar.

NOT: Pasaport türleri ve pasaport çıkarmayla ilgili bilgiler için: https://epasaport.egm.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İpucu:

Ben pasaporta İzmir’den başvurdum, e-randevu sisteminden randevu almak istediğimde bana dört gün sonrası için randevu vermişti. Ertesi gün, bir şansımı deneyeyeyim, diyerek pasaport şubesine gittiğimde birkaç saat sıra bekleyerek başvurumu yapabildim. Başvurunun ardından pasaportunuz bir hafta içinde adresinize PTT Kargo ile teslim ediliyor. Randevusuz başvuru da yapabileceğiniz emniyet müdürlüklerine  https://epasaport.egm.gov.tr/basvuru/?LS=TURKIYE adresinden bakabilirsiniz.

 1. Pasaportta kimlik bilgilerinin bulunduğu kısmın fotokopisi
 1. 2 adet biyometrik fotoğraf.
 1. Otel ve uçak rezervasyonları.

NOT: Eğer vize başvurunuzun kabul edileceğine inanıyorsanız “iade” seçeneği olmayan uçak biletlerinden alabilirsiniz. (Ben öyle yaptım.) İşsizseniz, öğrenci değiseniz ya da bankada yeterli paranız yoksa vize başvurunuz kabul edilmeyebilir. Böyle bir şey gerçekleşirse uçak biletine ödediğiniz para yanar. Böyle bir ihtimali düşünerek iade seçeneği olan uçak biletlerinden alabilirsiniz. Ancak bu tür biletlerin fiyatları iade seçeneği olmayan biletlerin neredeyse iki katıdır.

Avrupa’da interrail biletiyle seyahat edecekseniz bu bileti de konsolosluğa sunmanız şart. İnterrail biletini %15 kesintiyle iade etme şansınız var.

Vize başvurusunda kullanacağınız otel rezervasyonlarının gerçek rezervasyon olması şart değil.

Başvurunuzu İtalya Konsolosluğu’ndan yapıyor olsanız da konsolosluk tüm seyahatiniz boyunca kalacağınız yerlerden yapılmış rezervasyonları istiyor. (Ben başvurum sırasında aralarında hiç boşluk bırakmamak kaydıyla ve yaklaşık yirmi günü İtalya’ya ayırarak sonradan iptal seçeneği sunan rezervasyonlar yaptırdım. Vizeyi aldıktan sonra bu rezervasyonları iptal ettirip gideceğim şehre varmadan bir ya da iki gün önce asıl rezervasyonları yaptırdım. Bu konuda detaylı bilgilendirmeyi “Hostel” başlıklı yazıda yapacağım.)

Vize başvurusunda kullanabileceğiniz sahte rezervasyonlarla ilgili bilgiyi şurada bulabilirsiniz.

 1. Seyahat süresini kapsayan 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.

NOT: Bu sigorta farklı firmalar tarafından farklı fiyatlara yapılıyor. Vize başvurusundan önce birkaç farklı şirkete sorularak ekonomik alternatifleri araştırmak yararlı olabilir.

Ben, 60 günlük, 30.000 Euro teminatlı, Schengen ülkelerinde geçerli seyahat sigortasını Anadolu Sigorta’dan yaptırdım. 60 gün için 71 TL ödedim.

 1. İmzalı, mühürlü son üç aylık maaş bordrosu
 1. Görev yeri belgesi
 1. Seyahat edeceğim tarihi, seyahat amacımı anlatan, tüm masrafların tarafımdan karşılanacağını vurgulayan, İtalya konsolosluğuna hitaben yazılmış dilekçe.

NOT: Dilekçeyi Türkçe yazdım. Masrafları ailesi ya da sponsoru tarafından karşılanacak olanlar, dilekçelerini kendi durumlarına uyarlayabilirler.

Yazdığım dilekçe şuydu:

“İTALYA KONSOLOSLUĞUNA                                                            15.05.2014

                                            İZMİR   

02.07.2014 – 29.08.2014 tarihleri arasında başlangıç noktası İtalya olmak üzere, İspanya-Fransa-Belçika ve Hollanda’yı kapsayan turistik amaçlı bir gezi planlamaktayım. 

Gezi sırasındaki tüm masraflar tarafımdan karşılanacaktır.

 Bu maksatla, İş Bankası vadeli mevduat hesabımda bulunan …….TL; İş Bankası vadesiz mevduat hesabımda bulunan ……..TL; Ziraat Bankası Vadesiz Mevduat Hesabımda bulunan ……..TL; İş Bankası kredi kartı hesabımda bulunan ……TL ile birlikte Haziran-Temmuz ve Ağustos 2014 tarihlerinde hesabıma yatacak olan ……TL’lik maaşım ile birlikte toplamda ……… TL’lik bir meblağı kullanacağım.

Yukarıdaki bilgilerin doğruluğunu gösterir belgeler dosyamda mevcuttur.

Bu kapsamda tarafıma 02.07.2014-29.08.2014 tarihleri arasında kullanabileceğim  “çoklu girişli” Schengen Vizesi’nin verilmesini istiyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

isim

imza”

 1. Seyahate gideceğim tarihler arasında izinli olduğumu anlatan kurum amiri  tarafından İtalya Konsolosluğu’na hitaben yazılmış, imzalanmış ve mühürlenmiş dilekçe.
 1. Vize başvuru formu.

NOT: Başvuru formunu şu adreslerden edinebilirsiniz:

http://www.vizesi.com/vize-formlari/italya-vizesi-formu.pdf

http://www.ito.org.tr/ito/docs/portal_docs/Italia_Basvuru_Form.pdf

 1. Banka hesap cüzdanlarının aslı. Kaşeli ve imzalı olacak. (Ev araba vs. gibi şeyleriniz varsa onların da tapularının ya da ruhsatlarının fotokopileri)

NOT: Dernekteki görevli hesap cüzdanlarını iade etmezler demişti ama cüzdanlar daha sonra pasaportumla beraber geri verildi.

 1. 4 aylık sigorta bildirgesi.
 1. Sgk işe giriş bildirgesi.

NOT: Son iki belge SGK’dan alınıyor. İzmir’deki SGK çok kalabalıktı biraz sıra beklemem gerekti ama bu belgeler için online randevu sistemi geliştirmişler. Vaktiniz azsa bu sistem kullanılabilir.

Tags from the story
, ,
More from Onur Uludoğan

AVRUPA NOTLARI ( PARİS )

Paris, Avrupa’nın güvenlik açısından en sıkıntılı kentlerinden. Hırsızlık açısından, Barselona kadar olmasa...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir