AVRUPA NOTLARI (İSPANYA- MADRİD VE BASK )

MADRİD

 

Barselona’dan sonra Madrid biraz sıkıcı bir kent olarak görünebilir ne de olsa bir başkent. Barselona’yla kıyaslanınca, trafiği oldukça rahat, ferah yollara ve binalara sahip daha güvenli ve güler yüzlü bir kent Madrid.

Madrid’de büyüklü küçüklü birkaç tane otogar ve tren istasyonu var. Bunların tamamı metro ağıyla birbirine bağlanmış durumda.

Madrid’in en büyük otogarı metro ağında “Alvere Mendez” durağına denk gelen “Estacion Sur de Autobuses”

En büyük tren garı ise, Atocha Renfe. Metro ağında bu isimle anılıyor.

Ben bir de Madrid’den Toledo’ya geçerken “Plaza Eliptica” otogarını kullandım. Bu gar, metro ağında aynı isimle yer alıyor.

Madrid metrosunda bilet almak için farklı bir yöntem kullanmak gerekiyor. (Ben biletimi her zamanki gibi makinelerden almayı tercih ettim.)

Madrid metrosundan bilet almak için, dil seçiminizi belirttikten sonra, öncelikle “line” seçmeniz gerekiyor, line seçiminin ardından ineceğiniz durağı belirtiyorsunuz ve makine size seçiminize göre bir fiyat belirliyor. Fiyatlar 1,50 ile 1,90 Euro arasında değişiyor. Ben gideceğim durağın hangi line üzerinde yer aldığını bilemediğim için görevlilerden yardım istedim. Bilet almanın en hızlı yolu da buydu sanırım.

Madrid’de şehrin oldukça merkezi bir noktasında olan “Hostel Era” da kaldım. Son derece temiz ve konforlu bir hosteldi. Sekiz kişilik odada gecelik 13 Euro ödedim.

Fiyatın Barselona’ya göre oldukça ucuz olduğu dikkatinizi çekmiştir.

Barselona açık ara İspanya’nın en pahalı kenti, Barselona’dan uzaklaştıkça yeme içme fiyatları dâhil, hemen her şeyin yarı yarıya ucuzladığını göreceksiniz.

Madrid’de 22’den sonra içki satışı yasak. Eğer parklarda filan takılmayı düşünüyorsanız ki bu oldukça popüler bir takılma biçimi orada, el altından satış yapan bakkal bulmanız lazım. Bir de beklerseniz parklara mutlaka elinde torbalarla bira satmaya gelen Çinli teyzeler oluyor. Biraları bakkal fiyatının biraz üstünde satıyorlar ama yoklukta başka çare yok.

 

BASK BÖLGESİ

Bask İspanya’nın kuzeyinde, Fransa sınırındaki bölgenin adı. Bizim ülkemizin gündemine daha çok ETA örgütü aracılığıyla girdiğini söyleyebilirim.

Basklılar, özellikle Franco zamanında ciddi zulümler görmüş ve bugün sahip oldukları hakları savaşarak kazanmışlar. Bu nedenle bölge insanında ciddi bir politik bilinç var. Bu durum yaşantıya daha fazla özgürlük olarak yansımış. Kurallar İspanya’nın diğer kentlerine göre daha gevşek.

Hayat büyük oranda kooperatifleşme pratiği üstüne kurulmuş. Hemen her şeyin bir kooperatifi var ve bu kooperatifler sayesinde halk tüm ihtiyaçlarına kolaylıkla ulaşabiliyor.

Bask’ta bir arkadaşımın misafiri oldum. Onun evinde kaldım ve gezilip görülebilecek yerlere onun aracıyla gittim. Bu nedenle ulaşıma dair ipuçları ve hostel önerileri sunamayacağım. Ama bölgenin en büyük kenti olan Bilbao otogarının şehrin merkezine yürüyerek 10 dakika uzaklıkta olduğunu söyleyebilirim.

Bask’ın ülkenin kuzeyinde olduğunu belirtmiştim. Bu nedenle hava ülkenin geri kalanına göre ciddi anlamda daha soğuk ve yağmurluydu.

Yolunu benim gibi güneyden başlatıp kuzeye doğru devam edecekler için şöyle bir önerim olabilir:

Yola çıkarken yanınıza kalın kıyafetler almayıp bu ihtiyacınızı Bilbao’da ya da bir başka kuzey şehrinde karşılarsanız yolunuzun en azından ilk kısmında daha az yük taşımış olursunuz.

Bu iş için size Bilbao’daki Decathlon mağazasını önerebilirim. Fiyatlar Türkiye’deki mağazayla hemen hemen aynı ve ihtiyacınız olan her şeyi burada bulabilirsiniz.

Bask’ın inanılmaz bir coğrafyası var. Yemyeşil dağlar ve okyanus iç içe. Eğer havanın müsait olduğu bir güne denk gelirseniz okyanusta yüzme sevkini kendinize yaşatın.

Bask’ta şu kentleri gezdim:

1.)Bilbao

2.) Durango

3.)San Juan De Luz

4.) Guernica

5.) Bayonne (Resmi olarak Fransa’ya bağlı.)

Tags from the story
, , , ,
More from Onur Uludoğan

AVRUPA NOTLARI (İSPANYA-GENEL BİLGİLER)

İspanya, yüz ölçüm ve nüfus olarak Türkiye’den biraz daha küçük ama Avrupa’nın...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir