AVRUPA NOTLARI ( İSPANYA- BARSELONA )

Barselona hava alanı şehrin biraz dışında. Tıpkı Roma’da olduğu gibi direk şehrin merkezine giden shuttle otobüsleri var ve 10 Euro civarında bir ücret istiyorlar. Otobüsten daha ucuz bir alternatifse metro.

Havaalanında, indiğim terminalden metro bağlantısına geçmek için ücretsiz otobüs vardı ve beş dakikada metro hattının olduğu yere gidebildim.

Metro girişlerinde bilet gişeleri ve bilet makineleri var, bu makinelerden tek bilet ya da toplu bilet alınabilir.

Ben, ne kadar gezeceğimden emin olmadığım için “T10” denilen on binişlik bir bilet almayı tercih ettim ama bu on biletin tamamını kullanamadan şehirden ayrıldım.

Siz de benim gibi yürümeyi sevenlerdenseniz on binişlik bilet almanıza gerek yok ama zamanınız azsa ya da yürümekten hoşlanmıyorsanız T10 kartı ulaşım maliyetinizi azaltacaktır.

Biletimi makineden alırken, görevliler kendiliğinden gelip yardım ettiler.Görevliler İngilizce biliyorlardı ve bilet makinelerinde İngilizce dil seçeneği vardı.

Barselona kentinin kalbi La Rambla Caddesi civarında atıyor. O nedenle kalacak yer bakarken kerteriz noktanız bu cadde olabilir.

Barselona oldukça büyük gece hayatına sahip bir eğlence kenti. Bu nedenle gece hayatına meraklı gezginler şehirde kaç gün kalacaklarına bu detayı göz önünde bulundurarak karar verebilirler.

Gece hayatının dışında, Gaudi’nin yaptığı eserleri, müzeleri ve kenti gezmek için sabahları erken kalkmak koşuluyla, üç gün yeterli.

Güvenlik problemini çözebilirseniz bir gün de denize girmek için ayrılabilir. Barselona’da cidden çok güzel plajlar var.

Barselona’da hırsızlık en büyük sorun. Gasp ya da benzeri bir şeyden bahsetmiyorum. Yankesicilik inanılmaz yaygın. Bir anlık bir dalgınlıkla cüzdanınızı, çantanızı, gözlüğünüzü kaptırabilirsiniz.

Tanıştığım insanların anlattıklarından yola çıkarak, basit yankesicilik dışında, sizin dikkatinizi dağıtıp çantanızı almak üzerine kurulu yöntemler de çok yaygın. Adres sorma, üstünüze çamurlu – ilaçlı su sıçratma gibi yöntemlerle dikkatinizi dağıtıp arkanızdan gelen birisi bavulunuzu alıp gidebilir.

Barselona’da La Rambla’nın en merkezi noktasında yer alan, “Escudellers House” isimli hostelde kaldım. 6 kişilik oda için geceliğine 24 Euro ödedim. Gitmeyi düşünenler için bu hosteli tavsiye etmeyeceğim. Odaları oldukça karanlık ve havasızdı. Ancak hostelin oldukça talep gören bir hostel olduğunu söyleyebilirim. Bunun en büyük nedeni kuşkusuz hostelin konumu. Bu etkene, hosteli işleten kadının oldukça neşeli ve muhabbetçi yapısını da ekleyebilirim. Bir de hostelin gedikli müşterileri için, işletmeci kadının, bazı narkotik problemleri çözdüğüne de tanık oldum. Bu da kimileri için hosteli tercih etme nedeni olabilir.

Escudellers House’un dış kapısında herhangi bir tabela, kapı numarası filan yok, bu nedenle ilk gittiğimde bulmakta biraz zorlandım. Kaydınızı yaptıktan sonra size 20 Euro depozit karşılığında anahtarlar veriliyor ve bu anahtarlarla girip çıkabiliyorsunuz. Odalarda kişisel dolap olmadığını da belirtmem lazım. Tüm yolculuğum boyunca böyle bir şeyle iki kez karşılaştım. (İlki Venedik’teydi.) ama orada kaldığım süre boyunca, ne kapı kilitledik ne de herhangi bir güvenlik önlemi aldık. Buna rağmen kimsenin bir şeyi kaybolmadı.

Tags from the story
, , ,
More from Onur Uludoğan

AVRUPA NOTLARI ( BELÇİKA )

Nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama bir yerlerde, Brüksel’in dünyanın en sıkıcı başkenti olduğunu...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir